czwartek, 23 sierpnia 2018

Przykłady dobrej praktyki podpatrzone w Sevilli


 Wizyta w fundacji AUXILIA, która zajmuje się nauką prowadzeniem warsztatów terapeutycznych, doskonaleniem umiejętności życiowych wychowanków oraz pomocą w odnalezieniu się na rynku pracy dla podopiecznych. W tej fundacji zaprezentowano nam program służący do obsługi komputera za pomocą wzroku. PC EyeMINI to nazwa urządzenia łączącego się przez port USB z dowolnym komputerem. Urządzenie to po włączeniu aplikacji kalibruje się śledząc ruch gałek ocznych użytkownika. Po krótkim treningu prowadzonego przez terapeutę, użytkownik jest w stanie posługiwać się wybranym programem – liczenie, pisanie, grafika. Po opanowaniu podstaw, gdzie mrugnięcie oznacza zatwierdzenie polecenia możliwe staje się posługiwanie się przeglądarkami internetowymi. Najważniejszą jednak funkcją jest  używanie syntetyzatora mowy. Program został stworzony dla osób mających problemy z kończynami górnymi oraz mających upośledzoną mowę. Program ten znacznie niweluje bariery komunikacyjne, koncentracji oraz przyczynia się do znacznie szybszych efektów terapeutycznych użytkownika.
Podczas wizyty w Centrum Edukacyjnym MACARENA widzieliśmy „mieszkanie treningowe” stworzone na potrzeby nauki i doskonalenia codziennych czynności wychowanków Centrum. Wyglądem i wyposażeniem nie odbiegało od standardowego mieszkania, które każdy zna na co dzień. Wychowankowie realizują rytm dnia, mają swoje obowiązki i przydzielone czynności związane z prowadzeniem gospodarstwa domowego. Zajęcia prowadzone są tak aby przyswoili jak najwięcej wiedzy praktycznej oraz potrafili zastosować ją w życiu codziennym. Program obejmuje kucharstwo, krawiectwo, zajęcia samoobsługi, posługiwanie się pieniędzmi, samodzielność na zakupach itp.

Wprowadzenie powyższych innowacji w naszej placówce będzie dodatkową propozycją edukacyjną dla obecnych i przyszłych uczniów.
Opracowanie: Wiesław P.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz